TapahtumatUutiset

Ilpon tempo Ulvilassa 5.6.2016

Ilpon tempo Ulvilassa 5.6.2016 ajettiin Ulvilassa aurinkoisessa mutta viileän tuulisessa kelissä.

Lähtöjärjestys ja matkat Ulvilassa olivat seuraavat:

  • 5km M-10, N-10, M-12, N-12
  • 10km M-14, N-14, M-70, M-75, M-80, N-16
  • 20km M-16, N-30, N-40, N-50, N-Elite, kategoria 3, M-50, M-55, M-60, M-65
  • 30km M-40, M-Yleinen

Möy

Samaa reittiä on käytetty mm. SM-aika-ajoissa 2008 ja osittain myös viime kesän SM-aika-ajossa sekä Tarmo Tempoa on myös ajettu tällä reitillä eli monellekin tuttua maisemaa tiedossa.

Ilpon tempo
Turun Urheiluliiton Jesse Uusiperhe ottaa lämpöjä

Kovinta vauhtia miehissä piti GIF-Chebicin Tommi Martikainen. Tommi nähdään myös Riossa Jarmo Ollankedon kanssa tamdemin puikoissa, eli taso Ulvilassa oli kova. Toisen Pyörä-Unionin Antti Palonen ja kolmospaikka meni GIF-Chebicin Jarkko Niemelle.

Ilpon tempo

Naisten Elitessä kovinta vauhtia piti Cycling Club Helsingin Merja Särkioja, Medilaser Teamin Outi Jussila tykitti toiseksi ja kolmanneksi tuli Rauman seudun pyöräilijöiden Sanna Juujärvi.

Ilpon tempo

Ilpon tempo
M12 luokan Anton Ingves lähtövalmiina

 

 

Ilpon tempo
M50 luokan kärkipaikan ottanut Jyrki Lepistö kotimaisemissaan
Ilpon Tempo Ulvila 5.6.16
Koiviston Isku
M-10  5 km
1 Holopainen Arttu Kauhajoen Karhu 10:35.5
2 Källberg Ivar Närpes Kraft Cykelförening 11:08.8
N-10  5 km
1 Hannula Meri-Vuokko Cycle Club Helsinki 10:58.2
2 Kiviluoma Julia Kauhajoen Karhu 11:35.1
3 Ingves Sandra Närpes Kraft Cykelförening 12:19.0
M-12  5 km
1 Ingves Anton Närpes Kraft Cykelförening 10:08.4
2 Pihlgren Emil Närpes Kraft Cykelförening 10:16.8
3 Mäki-Juoni Onni Kauhajoen Karhu 10:46.7
N-12  5 km
1 Kivilahti Henni-Riikka Kauhajoen Karhu 10:02.1
2 Ingves Erika Närpes Kraft Cykelförening 10:21.1
M-14  10 km
1 Tummala Tuomas Kauhajoen Karhu 18:43.7
2 Källberg Axel Närpes Kraft Cykelförening 18:54.6
M-70  10 km
1 Kari Veijo Porin Tarmo 17:44.2
2 Purra Pekka Idrottsklubben-32 17:46.6
3 Hätönen Tenho Piikkiön Kehitys 19:12.9
M-75  10 km
1 Munne Reijo Kouvolan Pyöräilijät ry 18:01.6
2 Varheensalo Kalevi Porin Pyörä-Karhut 21:05.2
M-80  10 km
1 Myyryläinen Kyösti Tamperen Pyörä-Union 22:23.7
N-16  10 km
1 Vuohijoki Lotta Wasa Velocity 18:03.1
N-30  20 km
Laulumaa Minna Velo Salo  DNS
N-40  20 km
1 Hakala Heli Idrottsklubben-32 31:28.1
2 Harrison Taru Tampereen Pyörä-Union 31:57.7
N-50  20 km
1 Pörsti Anu Porin Pyörä-Karhut 39:35.2
N-elite 20 km
1 Särkioja Merja Cycle Club Helsinki/Racing Women 28:40.9
2 Jussila Outi P-P/MedilaserTeam 29:02.6
3 Juujärvi Sanna Rauman Seudun Pyöräilijät 31:05.5
4 Laurila Susanna Lahden Pyöräilijät 31:16.5
5 Salovaara Heini Hyvinkään Pyöräilijät/AHH 31:24.7
6 Niskanen Vilma CC Picaro 31:36.8
7 Lehtonen Katri Koiviston Isku 32:15.2
M-16  20 km
1 Aimi Robin Turun Urheiluliitto 31:50.8
Kategoria 3 20 km
1 Mikkonen Janne Team Velo Cycling 31:15.4
M-50  20 km
1 Lepistö Jyrki Porin Tarmo 28:16.3
2 Pihkoluoma Mika Rauman Seudun Pyöräilijät 28:53.5
3 Myllymäki Jaakko Cycle Club Helsinki 29:30.4
4 Rinne Hannu Team Velo Cycling 31:28.0
Vikars Stig-Erik Närpes Kraft Cykelförening  DNS
M-55  20 km
1 Puurunen Pekka Lahden Pyöräilijät 28:31.4
2 Saari Pekka Koiviston Isku 29:23.6
3 Hautala Harri Oulu Triathlon&Cycling 29:28.2
4 Juselius Peter Nykarleby Cykelklubb 30:12.6
5 Rolin Jan Länsi-Uudenmaan Pyöräilijät -82 30:14.6
6 Mörö Pertti Tampereen Pyörä-Union 31:28.1
Nikander Raimo Velo Salo  DNS
M-60  20 km
1 Linde Jan Nykarleby Cykelklubb 28:49.1
2 Mäentaus Jukka Säkylän Yritys 30:27.8
3 Ek Per-Ole Närpes Kraft Cykelförening 31:56.7
4 Torkkeli Juhani Pyörä-68 34:48.5
M-65  20 km
1 Tanttu Matti Cycle Club Helsinki 30:33.8
2 Salminen Pentti Lahden Pyöräilijät 30:45.4
3 Sallinen Kalevi Cycle Club Helsinki 31:09.1
4 Rintala Jukka Porin Tarmo 31:55.8
5 Vuorinen Jorma Säkylän Yritys 32:22.0
6 Lipponen Eino Pyörä-68 33:21.7
7 Karlsson Kaj Närpes Kraft Cykelförening 33:57.3
Vaara Kari Jyväskylän Pyöräilyseura  DNS
Sij Nimi Seura Loppuaika
1 Kettunen Juha Idrottsklubben-32 42:24.6
2 Forsström Markus Idrottsklubben-32 42:34.8
3 Kilpeläinen Sami Team Velo Cycling 43:11.8
4 Hannula Petteri MTBCF 43:17.3
5 Lega Simone Team Velo Cycling 48:08.5
Elkala Janne Lahden Pyöräilijät DNF
Pajanne Kari Idrottsklubben-32 DNF
M-yleinen 30 km
1 Martikainen Tommi GIF-Chebici 38:09.9
2 Palonen Antti Tampereen Pyörä-Union 38:42.8
3 Niemi Jarkko GIF-Chebici 39:15.3
4 Saarinen Juho Lahden Pyöräilijät 39:28.6
5 Sund Aki Rauman Seudun Pyöräilijät 40:24.7
6 Elmgren Jan Cycle Club Helsinki 40:34.6
7 Aura Sami Turun Urheiluliitto 40:37.1
8 Uusiperhe Jesse Turun Urheiluliitto 40:47.0
9 Loukola Joni Cycle Club Helsinki 41:18.1
10 Andersson Pasi Turun Urheiluliitto 42:28.4
11 Relanto Erik Turun Urheiluliitto 42:51.7
12 Holma Kari Koiviston Isku 42:52.7
13 Huhtamäki Tomi Team Velo Cycling 43:04.0
14 Lehikoinen Antti Vantaan Pyöräilijät 43:19.9
15 Salonen Teemu Porin Tarmo 43:59.6
16 Löppönen Mikko Turun Urheiluliitto 44:55.8
17 Rantala Ville Turun Urheiluliitto 45:08.3
18 Oravamäki Joona Kauhajoen Karhu 45:15.8
Myllymäki Markus Cycle Club Helsinki DNS

Kuvat: Sami Aura / Turun Urheiluliitto

Booking.com
Tagit : aika-ajotempoulvila

Jätä kommentti

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.